Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irena Čubírková - Ježibaba z perníkové chaloupky!

Irena Čubírková

Irena Čubírková (1923-1966) byla první ženou popravenou v Československu za kriminální skutky po roce 1945. Na podzim roku 1951 zavraždila s pomocí milence a jeho manželky svého muže Jána Čubírka a vraždu za jejich přispění nainscenovala jako nehodu, v roce 1964 pak zavraždila svého druha Ambroze Ščepku.

V roce 1951 žila rodina Čubírkových v Trutnově ve východních Čechách. Irena Čubírková často svého manžela podváděla s jinými muži. Ján Čubírko její nevěru ale zjistil. Irena proto pojala úmysl se jej zbavit. Do svého plánu zasvětila svého milence Václava Bernarta. Ke spolupráci se jí povedlo získat i milencovu manželku, které namluvila, že Čubírek si její nevěru vymyslel a že s jejím mužem nikdy nic neměla.

První pokus o vraždu nevyšel. Čubírková se pokusila manžela otrávit lékem Fluocit, který na Čubírka ale nepůsobil (jednalo se o lék na ženské potíže). Byl tedy vymyšlen další plán. Čubírková měla manžela vylákat na procházku do lesa, kde měl čekat Bernart, Čubírka omráčit a oběsit. Čubírek ale procházku odmítl a nevědomky si tak prozatím zachránil život. Až třetí pokus se podařil.

Dne 10. října 1951 byl Čubírek na nemocenské a volný čas trávil lakováním nábytku. Aby lak lépe schnul, chtěl do místnosti snést z půdy kamna a zatopit v nich. U souseda se dokonce sháněl po kamnových rourách. Tato skutečnost později přispěla k tomu, že policie uvěřila, že šlo o neštastnou náhodu.

Irena Čubírková nabídla manželovi alkohol s přidanými léky na spaní a Čubírek poté, co něco vypil, skutečně usnul. Čubírková zavolala Bernarta, který spícímu Čubírkovi rozbil hlavu, čímž jej usmrtil. Mrtvolu přenesli pod schody na půdu, ze kterých na mrtvého Čubírková s Bernartovou svrhli kamna. Vyšetřování bylo tehdy skončeno jako neštastná náhoda bez cizího zavinění.

 

V Trutnově žila Čubírková až do roku 1959, kdy se se svým druhem Ambrozem Ščepkem přestěhovala do obce Boleráz v okrese Trnava na Slovensku. Zde žili v areálu statku, Ščepko se staral o dobytek, Čubírková pásla. Příchod na Slovensko pro Čubírkovou znamenal jistý společenský sestup. V Trutnově žila vpodstatě životem dámy, v Bolerázu žila ve statku se Ščepkem, který měl hrubé způsoby a byl opilec. Ščepko jí v opilosti údajně několikrát vyhrožoval, že jí zabije a její hlavu hodí do záchoda.

Dne 7. prosince 1964 slavil Ščepko jmeniny a již od rána se opíjel. Večer toho dne v opilosti spadl ze židle a usnul na podlaze. Čubírková se rozhodla, že se problémového partnera zbaví nadobro. Dvakráte jej sekerou udeřila do hlavy, hlavu pak oddělila pomocí sekery, nože a sekáčku na maso od zbytku těla.

Tělo vměstnala do pece na chléb a zatopila v ní. Oheň udržovala celkem 35 hodin. Ze Ščepkova těla pak zůstal jen popel a několik ohořelých zbytků kostí. Tyto zbytky Čubírková vyhodila, od sousedů si vypůjčila nákupní tašku do níž vložila hlavu zabalenou v monterkách. I s taškou pak odešla na MNV nahlásit zmizení Ambroze Ščepky.

Pak odešla na nádraží a Ščepkovu hlavu pohodila na toaletě. Vlakem odjela do Trnavy, kde rovněž nahlásila jeho zmizení. Hlava byla na toaletě rychle objevena. Mezi vyslýchanými se octla i Čubírková.

Čubírková působila při výslechu nejistě a když pak vyšetřující našli na pohovce malou kůstku, o které expertiza prokázala, že není zvířecího původu, pojali podezření. Vyšetřovatelé také zjistili nebývale teplou chlebovou pec, ač byli ujištěni, že u Čubírků se domácí chléb nepekl. Čubírková se přiznala.

V souvislosti s případem v Bolerázu, byl exhumován hrob Jána Čubírka a opožděně provedeno zevrubné ohledání jeho ostatků. Prohlídka prokázala, že zranění, jež Čubírko utrpěl, nemohla za žádných okolností způsobit padající kamna. Čubírková se záhy doznala i k vraždě svého manžela.

Rozsudek nikoho nepřekvapil. Čubírková byla odsouzena k trestu smrti, žádost o milost byla zamítnuta a dne 28. září 1966 byla v Praze na Pankráci oběšena. Václav Bernart byl odsouzen na 15 let vězení, jeho manželka trestána nebyla, protože se prokázalo, že byla Čubírkovou a Bernartem tak zmanipulována, že si plně neuvědomovala co dělá.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Docela děsivá představa

(Marta, 11. 7. 2016 13:09)

Kdyby tu hlavu nepohodila ve vlaku, možná by na ani jednu z vražd nikdy nepřišli a třeba by skutečně uvěřili že Ščepka skutečně odešel za jinou, přesně jak to Čubírková nechtěla. Tak si říkám, kolik asi mohlo být dalších takových podobných Čubírkových, Hojerů a Papežů, kteří nebyli nikdy odhaleni a jejich oběti se nikdy ani nenašly...

Re: Docela děsivá představa

(Věra, 11. 5. 2021 12:58)

Přesně to její sebevědomí přece si lidi nebudou myslet že mě opustil? Tak chtěla ,aby se hlava našla ,ale vrah už ne. Nejspíš kdyby spálila hlavu nikdo by ji nepodezříval. Ale kdo ví třeba by do třetice našla dalšího muže a toho by se taky zbavila ona by nebyla s nikým spokojená.Chudaci děti doufám, že žádný není po matce.