Jdi na obsah Jdi na menu
 


Olga Hepnarová - tragédie na zastávce

Olga Hepnarová

Olga Hepnarová (30. června 1951 Praha – 12. března 1975 Praha) byla žena, která v roce 1973 v Praze najela vypůjčeným nákladním autem na chodník - tramvajovou zastávku s úmyslem zabít co možná nejvíce lidí.

Narodila se jako dcera bankovního úředníka a zubařky. Ve svém dětství nikterak nevybočovala, ale postupně se u ní začaly vyskytovat psychické potíže, které se projevovaly neschopností kontaktu s lidmi. V roce 1964 se neúspěšně pokusila spáchat sebevraždu pomocí otravy léky. Posléze se zhruba rok léčila v psychiatrické léčebně v Opařanech.

Dne 10. července 1973 záměrně najela nákladním automobilem Praga RN do skupiny lidí na tramvajové zastávce v dnešní ulici Milady Horákové. Čin byl předem promyšlen a měl být odplatou vůči společnosti jako celku. Podle její pozdější výpovědi dokonce při prvním průjezdu kolem nástupiště svůj čin o několik minut odložila, protože na zastávce stálo příliš málo lidí. Ještě před svým činem zaslala dopisy do redakcí Svobodného slova a Mladého světa, v nichž popisuje důvody svého plánovaného činu.

V důsledku nájezdu nákladního automobilu zahynulo celkem 8 lidí (tři na místě, tři téhož dne a další dva v důsledku svých zranění později). Další oběti byly těžce či lehce zraněny.

V průběhu vyšetřování i procesu svůj čin nikterak nepopírala a dokonce se k němu hrdě hlásila. Znalecký posudek konstatoval, že netrpěla žádnou duševní poruchou a byla si plně vědoma svého jednání i jeho následků. 6. dubna 1974 ji Městský soud v Praze seznal vinou z trestného činu vraždy a vynesl rozsudek trestu smrti, který potvrdil Nejvyšší soud ČSR a posléze i Nejvyšší soud ČSSR, který sice její jednání překvalifikoval z vraždy na obecné ohrožení, ale trest smrti ponechal. Žádost o milost, kterou podala její matka, byla zamítnuta. Během procesu se vzhledem k době spáchání vyskytovaly i spekulace o politickém motivu činu a byla i velká snaha jej nalézt, ale nic nenasvědčuje tomu, že by nějaký politický motiv existoval.

12. března 1975 byla v pankrácké věznici v Praze popravena oběšením; stala se tak poslední ženou popravenou na území Československa.

V roce 2009 natočil Tomáš Weinreb krátkometrážní studentský film Všechno je sračka o Miroslavu Davidovi, který žil s Hepnarovou před jejím zločinem.

 

Dokument

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Fakta

(Plau, 29. 8. 2012 22:00)

Již delší dobu se zajímám o podobné případy. Je zajímavé, kolik bláznivých lidí se vždy na jednotlivých diskuzích vyrojí a snaží se být zajímavými, jako např. "Přítelkyně z domu smutku". V dnešní době lze přece na internetu lecos dohledat. Kupříkladu ke kauze Hepnarová jsou podrobné stránky www.pantharei.estranky.cz plné autentických dokumentů dělané snad někým z rodiny Olgy Hepnarové. Takže jaképak úmrtí v Bohnicích, milá "přítelkyně"?

Olga

(Přítelkyně z domu smutku, 2. 8. 2012 7:58)

Co napsat po tolika dlouhých rocích.Snad jen to,že každá doba má svě kladné ale i záporné hrdiny.K soudu se těch záporných dostává jen minimum a to ještě se neví,co záporného bylo pravdivě a kolik kladných a vyznamenaných hrdinů byli opravdu Ti kladní.To co z dokumentu poslouchám,je jen řást pravdy.Olga byla drobná,jemná dívka plná citu a nechtěla umřít.Ale odmítala žít ve lži a podvodu jen aby si zachránila život.A bylo jí k tomu nabízeno mnoho možností.A jak jsem se po letech náhodně dozvěděla,neměla ani v tom možnost rozhodnout.Nebot nebyla popravena i když jsem i já v těto doměnce žila léta.Olga zemřela v psychiatrickém uzavřeněm oddélení v Bohnicích zcela zbavena osobnosti a pod vlivem lěků.Snutně a nemám důvodu tomu nevěřit.Znám kauzu kdy žena zabila sveho 2 letěho syna a díky psichiatrům za svůj čin dostala jen 3 roky.No nebyla duševné vyšinuta po tom co to udělala a to co vypověděla do protokolu to dokazovala.Zato co po nástupu do výkonu trestu už to co vypovídala u soudu a za co byla nepotrestáná bylo zcela jinak.Hlasy atd...No a tak to bylo,je a bude.Setkáváme se s touto realitou každž den.

Re: Olga

(skorocel, 12. 8. 2012 1:07)

Dobrý deň. Zaujímalo by ma, či je naozaj pravda, že Olga zomrela tak, ako to popisujete. Znamená to teda, že všetky tie fámy okolo jej popravy a spoveď toho kata Hrabalom je iba čistý výmysel? Ďakujem za odpoveď.

Re: Re: Olga

(Admin, 12. 8. 2012 21:41)

To skorocel:
Co je a není pravda je těžké po takové době říci. Toto je pouze jedna z mnoha verzí.
Přejeme přijemný den.
Team PA

Re: Re: Re: Olga

(skorocel, 12. 8. 2012 22:00)

Vďaka za odpoveď.